21.05.2026r. Uczniowie klasy VIII wybrali się do Oświęcimia, do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. ,,Arbeit macht frei”- praca czyni wolnym, jak się okazało było to największe kłamstwo świata. W naszych czasach niedowierzanie na temat starej, a przede wszystkim tej historii jest oczywiste. Bo kto by, uwierzył w to że działy się takie rzeczy? Dziś, żyjąc w zadowalających czasach narzekamy na tę wygodę, której ci więźniowie nie mieli: „Wy, którzy żyjecie bezpiecznie w waszych ciepłych domach, wy, którzy spotykacie wieczorem wracających przyjaciół i gorący chleb... Zastanówcie się, kim jest człowiek, który pracuje w błocie, który nie zna pokoju, który walczy o kromkę chleba, który umiera dla 'tak' lub 'nie'”. Tak mówi Primo Levi (pisarz i więzień Auschwitz). Cieszmy się z tego co mamy teraz, bo zawsze może być gorzej.
Autorki: Magdalena Bochynek, Emilia Klimas, Hanna Rypa
