29 kwietnia br. w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i choć od tego momentu mija 235 lat, to wcale nie oznacza, że zapomnieliśmy o roli, jaką odegrała w próbie regulacji ustroju prawnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W historii na zawsze już utrwaliły się nazwiska jej twórców: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza czy Hugo Kołłątaja. Uczniowie kolażem muzyczno-słownym wyrazili szacunek dla ludzi, którzy, w tak trudnych czasach, potrafili wyrzec się prywaty na rzecz dobra ojczyzny. W końcu Konstytucja 3 maja to nie tylko suchy fakt historyczny, ale także lekcja nowoczesnego obywatelstwa, zachwytu nad urokiem ojczyzny: jej krajobrazów, języka, ludzi. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie podczas występów artystycznych czy klasowych, historyczno-literackich, podchodów. Ot takie nowoczesne, intelektualne rozgrywki na tle prawie majowego słońca. Na zakończenie warto przywołać słowa męża naszej noblistki- Piotra Curie: „Ten kraj jest taki piękny! Rozumiem teraz, jak można go kochać.”
Dodatkową atrakcją okazały się nagrody przyznane przez panią dyrektor- ufundowane przez szkołę -a jej zdobywcami zostali: Antoni i Marcin Segrodnik- zdobywcy pierwszych miejsc- w 2 kategoriach - konkursu "Śląskie beranie", Milena Greger, która zajęła 2. miejsce w Powiatowych Biegach Przełajowych, Emilia Klimas - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Religijnego "Żak", Emilia Klimas, Milena Greger, Alicja Król - za udział w konkursie recytatorskim z języka niemieckiego oraz, po raz kolejny już raz, Emilia Klimas i Julia Waloszek za udział w XV Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Tak.... rolą szkoły jest nie tylko krzewienie wśród uczniów patriotyzmu, ale także docenienia ich talentów.
M. P.

